POŞETLER NERELERDE ÜCRETLİ OLACAK?

Yeni yasa gereği, ekmek ve şarküteri reyonlarında poşet ücretsiz olacak. Diğer ürünlerde ise plastik alışveriş poşetleri en az 25 kuruşa satılacak. Poşet satışı alışveriş fişinde de yer alacak.

sebze, meyve, peynir, zeytin, hayvansal gıda gibi açıkta satılan gıdaların hijyenini korumak amacıyla kullanılan çift kat kalınlığı dah önce 15 mikron ve altı olan yasa değiştirilerek 40 mikron ve altı olarak düzenlendi, buna istinaden 40 mikron ve altında olan, 500350 milimetreden küçük poşetler ise ücretsiz olmaya devam edecek

Ayrıca, tekstil alışverişlerinde verilen çok kullanımlık poşetler, petshoplardaki canlı sucul hayvan satışında ve bazı bitkilerin satışında kullanılan sapsız poşetler, kuru temizleme, lostra ve benzeri iş yerleri gibi sadece hizmet verilen fakat ürün satışı gerçekleştirmeyen yerlerde verilen poşetler, kargo poşetleri ile gümrüksüz mağazalarda kullanılan uzaktan satışlar dahil ücretsiz olmaya devam edecek.

ECZANELERDE POŞET ÜCRETLİ Mİ?

Ücretli poşet uygulamasından eczanelerin muaf tutulmasıyla ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum açıklama yaptı. Bakan Kurum "Eczacılar Odasıyla Bakanlığımız arasında bu konuda bir çalışma yürütülüyor. Eczanede verilen bu ölçülerdeki poşetlerin ücretsiz olması noktasında önümüzdeki hafta usul esaslarımızı yayınlayacağız" demişti.

Gelen talep üzerine, 'sadece' eczanelerde olmak üzere ilaç satışlarında kullanılan saplı ve sapsız poşetlerden herhangi bir ücret alınmayacağı belirtildi. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, uygulamanın henüz başlamış olduğunu ve usul ve esaslarda düzenleme ihtiyacının olmasını normal karşıladığını belirtti.

 

SIFIR ATIK PROJESİ (DAHA TEMİZ BİR ÇEVRE İÇİN)

"Ücretlendirmeye tabi tutulan poşetlerin bir yüzeyinde çevreci slogan ve sıfır atık logosu kullanımını zorunlu hale getirildi. Bu zorunluluğun asıl temel amacı toplumu çevre konusunda daha fazla bilinçlendirmek ve poşetin bir atık değil geri dönüşümle tekrar kullanılabilir özelliğe sahip olduğunu topluma öğretebilmektir. Plastik poşetlerde yer alan satış noktalarına ait marka ve logolar, poşetin tek yüzeyinde yer alacak ve alanın yüzde yirmisini geçemeyecek. "66745475-145.07-6267" sayılı olur ile Plastik Poşetlerin Ücretlendirilmesine İlişkin Usul ve Esaslar'ın yeniden düzenlenerek yürürlüğe konuldu. 200x350 milimetre (körük kalınlığı ve sap uzunluğu dahil) ebadından küçük, saplı ve sapsız poşetlerin usul ve esasların kapsamından çıkarıldı."

YUKARI ÇIK